-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
Visar ett tydligt veck mellan skärmhalvorna
Videoklipp visar när en Galaxy Fold används

Det är fortfarande mer än en månad kvar till dess att Samsung släpper sin böjbara smartphone Galaxy Fold, men ett klipp har nu dykt upp där en okänd person visar hur enheten används.
Klippet som du ser nedan och som publicerats på Youtube av kontot ”phoneoftime” har sitt ursprung i Vietnam. I klippet används en Galaxy Fold låst till teleoperatören AT&T under två minuter. Telefonen används både i utvikt och hopfällt läge, och det är näst intill oundvikligt att blicken letar sig till det tämligen tydliga och för många säkert irriterande vecket i mitten av 7,3-tumsskärmen. Huruvida telefonen som visas upp är en prototyp eller en färdig version är däremot oklart, och möjligen är det inte lika framträdande på den slutgiltiga versionen av Galaxy Fold.
Kan användas med en hand
En meny med mjukvaruinformation visar att telefonen kör gränssnittet One UI i version 1.2 över Android 9 Pie. En annan sak som framkommer i klippet är att telefonen trevligt nog tycks vara rätt smidig att hantera även med bara en hand. Vikmekanismen verkar även vara väldigt medgörlig och responsiv. Att klippet har sitt ursprung i Vietnam är inte helt långsökt, då Samsung har en av sina stora tillverkningshubbar där.