-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
I Apple Pay och Google Wallet
Visa för mobil tokenisering till Europa
Nu tillkännager Visa en europeisk lansering av den tokenisering-teknik, som finns i Apple Pay.
Visa Europe har aviserat att man i april ska lansera en tokenisering-tjänst i Europa. Tokenisering-tekniken tillåter betalningar utan att avslöja kontouppgifter. Informationen på kortet byts ut mot en serie nummer som bara kan användas en gång eller till en specifik transaktion. Det är den teknik som används i Apples betalningssystem Apple Pay.
Sandra Alzetta, verkställande direktör för kärnprodukter hos Visa Europe menar att det är en spännande tid för betalningsindustrin.
– Vi tror att 2015 blir året då mobila betalningar kommer att finnas hos konsumenter över hela Europa. Tokenisering är en av de viktigaste teknnikerna som uppkommit inom digital betalning och har potentialen att starta ett nytt kapitel i typen av produkter som utvecklas, säger hon.
Google tillkännagav i måndags att de ska lansera en ny variant av Google Wallet i sommar. Även Wallet använder sig av tokenisering men är istället en molnbaserad process. Än så länge har vare sig Google eller Apple lanserat sina tjänster till fullo i Europa, men Apple sägs vara i diskussioner med brittiska banker för att lansera sina tjänster i Storbritannien.
Både Apple Pay och Google Wallet använder Near Field Communication, NFC, en kontaktlös teknik som finns i mobila betalningslösningar som Wywallet och Seqr. ICA ingick också i december 2014 ett avtal med Mastercard om att lansera kortbetalningar via NFC i Sverige under 2015.
