-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
Jättemycket pengar
WD köper Sandisk
Western Digital slänger hur många miljarder som helst på att bli jättestora på minneskort och hårddiskar.
Om du ska köpa ett minneskort till valfri apparat som har en minneskortplats och egentligen inte vill behöva fundera på om du gjort ett bra köp eller ej har Sandisk länge varit standardtillverkaren för många. Det är nästan så att vi skulle kunna sätta Sandisk och minneskort i samma kategori som Ipad och MP3-spelare, Walkman och bärbara kassettbandspelare och liknande, nästan.
Ungefär samma tankebanor lär Western Digital ha haft när de kollade hur mycket pengar de hade i plånboken (och att både Sandisk och Western är rätt stora på SSD-diskar, men det är en helt annan historia).
Nu har nämligen Western Digital slantat upp ungefär 86 dollar per aktie för Sandisk för en totalsumma av 19 miljarder dollar, eller någonstans i krokarna kring 161 miljarder kronor. Jätteaffären kommer att vara helt färdigställd framåt tredje kvartalet nästa år och kommer göra Western Digital enorma på minneskort och SSD-diskar. Affären innebär också en liten nagel i ögat på konkurrenten Toshiba, som länge varit partner med Sandisk. Enligt den deal som gjort nu ska det partnerskapet inte påverkas, men hur det egentligen blir i det långa loppet återstår att se.
Rent praktiskt betyder affären att den förhållandevis lilla marknaden för hårddisktillverkare (de flesta diskar du ser ute tillverkas av ett fåtal spelare och får helt enkelt andra märken) blir ytterligare något mindre under nästa år.
