-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Officiellt tillgänglig för utvecklare
Windows Phone 8.1 Update 1 ute nu
Med en rad nyheter under skalet släpps nu en officiell uppdatering till Windows Phone.
Samtidigt som Windows Phone 8.1 är på gång att rullas ut till Microsofts samtliga Lumia-mobiler så har bolaget nu släppt ytterligare en uppdatering av operativsystemet. Windows Phone 8.1 Update 1 är dock än så länge endast tillgänglig för utvecklare som är registrerade hos Microsoft.
Nyheterna i Windows Phone 8.1 Update 1 innefattar bland annat stöd för fler upplösningar än tidigare, fler alternativ för multitasking och och notifieringar, utökade mapphanteringsfunktioner, förbättring av webbläsaren, med mera.
En annan nyhet är även att systemet ska ha stöd för röstsamtal via 4G, en funktion som HTC:s kommande Windows Phone-utrustade One M8-telefon ska vara utrustad med. Det kan innebära att telefonen, som väntas lanseras mot slutet av den här månaden, kan vara den första Windows Phone-mobilen som kommer ha den uppdaterade Windows Phone-versionen förinstallerad.
Du kan redan nu installera Windows Phone Update 1 genom att följa instruktionerna här. Instruktionerna beskriver hur du får uppdatering till 8.1, men telefonen kommer automatiskt att uppdateras till 8.1 update 1.
