-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
Ny kategori av hälsokoll
Withings lanserar hälsopryl för toaletten

Snart kan du göra en kompletterande hälsokoll i badrummet.
Teknik- och hälsoföretaget Withings, som har en lång historia av att utveckla nya produkter för att mäta vår hälsa, lanserar en ny produkt för hälsokontroll som tar till en helt ny plats - toalettstolen. Produkten heter Withings U-Scan och den placeras i toaletten för att mäta olika värden i urin. Enligt Withings själva har det krävts fyra års arbete och 13 nya patent för att utveckla produkten.
Enheten placeras i själva toalettstolen där den sedan kan mäta sådant som C-vitamin, vattenbalans, magnesium, pH-värde, nitriter och luteiniserande hormon (LH). Mätvärdena överförs sedan trådlöst via WiFi till Withings app i mobilen, där det går att se mätningarna, avlästa statistik och få olika hälsoråd.
Withings U-Scan kommer att lanseras under andra kvartalet 2023, och produkten kommer med två olika typer av patroner (varje patron räcker för 100 mätningar) samt handskar och prylar för rengöring trots att det enligt Withings ska räcka med att spola för att göra ren enheten. Prislappen kommer att ligga på drygt 500 euro.