-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Bjuder på mängder av statistik
Xiaomi integrerar funktion för ”digitalt välbefinnande” i MIUI
Digitalt välbefinnande är onekligen på tapeten, och nu vill även Xiaomi vara med och informera sina användare om när skärmtiden går överstyr.
Apples IOS har det. Googles Pixeltelefoner har det. Huaweis telefoner har det. Och snart även Xiaomis. Vi snackar en funktion för ”digitalt välbefinnande”, det vill säga statistik och notifieringar som informerar om hur mycket tid man tillbringat med att stirra på sin smartphoneskärm, och som eventuellt också slår larm när det blivit lite väl mycket av den varan.
Visar även enskilda appar
Statistiken är på väg till version 10 av gränssnittet MIUI, men finns i nuläget enbart i en betaversion. Statistiken gäller telefonanvändningen på daglig, veckovis eller månatlig basis och man kan både se information om den totala skärmtiden och nedbrutet i vilka appar som man använt. Det går även att sätta egna tidsbegränsningar om man så önskar. När en skarp version av MIUI 10 rullas ut återstår att se.