-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Nya tider hos Xiaomi
Xiaomi släpper smartklockan Mi Watch i Sverige
Ny smartklocka som tar sikte på de lägre prisklasserna.
När Xiaomi lanserade sina Mi 10T-telefoner passade man även på att visa upp Mi Watch, företagets senaste tillskott bland det som brukar beskrivas som wearables. Klockan har en Amoled-panel på 1,39 tum samt en dedikerad sportknapp som ger tillgång till inte mindre än 117 olika träningslägen.
Klockan har inbyggd GPS samt sex stycken sensorer som tillsammans ser till att mäta bland annat hjärtfrekvens, syre i blodet och lufttryck.
Dessutom erbjuder den även funktioner som kamerafjärrfunktion, emojis vid aviseringar, och röststyrning, samt möjligheten att göra kockan mer personlig med fler än 100 olika urtavlor.
För tillfället finns det inte något svenskt pris på Mi Watch, men utomlands kostar den 99 euro så det kan bli strax över 1000 kronor.
