-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
One UI 4
Samsung-tips: Redigera och ta bort oönskade objekt i dina foton
One UI 4 är på väg ut till allt fler Samsungmobiler och fotoredigeringsappen ger dig då nya möjligheter.
Om du går in i kamerans bildgalleri, väljer en bild och trycker på ikonen med en penna kommer du till Samsungs Fotoredigerare, som har fått en hel del nyheter i den senaste versionen. Du kan till exempel nu alltid återgå till originalversionen av en bild eller film du har redigerat, även om du har sparat den redigerade versionen.
Under knappen som ser ut som en emoji hittar du de viktigaste nyheterna. Här har möjligheterna att ändra i bilden utökats rejält. Utöver att rita på eller skriva text i bilden kan du lägga in just emojis, och även andra färdiga klisterlappar som pratbubblor. Du kan själv välja hur stora de ska vara, ändra vinkel med mera.
Under de tre punkterna längst till höger i menyraden hittar du fler avancerade redigeringsalternativ. Här finns till exempel objektradering, där du om du fått med något störande i bakgrunden på bilden kan ta bort det bara genom att klicka på det och välja radera. Resultatet varierar i kvalitet men blir som bäst riktigt lyckat.
Det finns många fler möjligheter i bildredigeraren, och vi rekommenderar att du klickar dig runt och experimenterar med funktionerna för att hitta det du tycker är användbart.
