-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
One UI 4
Samsung-tips: Redigera och ta bort oönskade objekt i dina foton

One UI 4 är på väg ut till allt fler Samsungmobiler och fotoredigeringsappen ger dig då nya möjligheter.
Om du går in i kamerans bildgalleri, väljer en bild och trycker på ikonen med en penna kommer du till Samsungs Fotoredigerare, som har fått en hel del nyheter i den senaste versionen. Du kan till exempel nu alltid återgå till originalversionen av en bild eller film du har redigerat, även om du har sparat den redigerade versionen.

Under knappen som ser ut som en emoji hittar du de viktigaste nyheterna. Här har möjligheterna att ändra i bilden utökats rejält. Utöver att rita på eller skriva text i bilden kan du lägga in just emojis, och även andra färdiga klisterlappar som pratbubblor. Du kan själv välja hur stora de ska vara, ändra vinkel med mera.
Under de tre punkterna längst till höger i menyraden hittar du fler avancerade redigeringsalternativ. Här finns till exempel objektradering, där du om du fått med något störande i bakgrunden på bilden kan ta bort det bara genom att klicka på det och välja radera. Resultatet varierar i kvalitet men blir som bäst riktigt lyckat.
Det finns många fler möjligheter i bildredigeraren, och vi rekommenderar att du klickar dig runt och experimenterar med funktionerna för att hitta det du tycker är användbart.