-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
Natur med mysgubbe
Apptips: Attenborough Story of life
Ta del av BBC:s arkiv med världens mest kända naturgubbe.
BBC och David Attenborough har hunnit göra mycket tillsammans under de nästan 70 år han jobbat hos dem. Mest känd i nutid är de båda för Planet Earth och Life, men det finns rejält med naturfilmer bortom de två dokumentärserierna.


Merparten av dessa, över 1000 klipp enligt appen, finns nu samlade i Story of Life. Appen är uppdelad i tre delar: alla klipp, utvalda samlingar och dina egna samlingar. även om det är snyggt gjort blir det helt klart svåröverskådligt med den begränsade navigationen. Just den biten försöker avdelningen för dina egna klipp råda bot på, där du kan sätta ihop fem filmer till ett eget litet naturprogram. Det gör det hela lite lättare, men är du inte ute efter att få utvalda klipp serverat till dig känns det fortfarande begränsat.


Materialet i sig, oavsett om det är purfärskt från Planet Earth 2 eller något klipp från åttiotalet, är det inget fel på. Attenboroughs genuina kärlek till ämnet sätter nivån ytterligare och även om vi har synpunkter på navigeringen blir det samtidigt svårt att inte tycka om appen, särskilt när det är helt gratis.