-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
Godis
Google presenterar Chromecast 2
Uppdaterat inre och ny, kul design är ledorden för nya Chromecast. Och musik såklart.
Då Chromecast inte är en renodlad mediaspelare utan mer en brygga mellan din TV och telefon är det inte alltid ett koncept som är speciellt enkelt att förklara för alla. Men med en prislapp på strax över 300 kronor är den ändå billig nog för att det ska vara värt att testa för många, vilket har lett till att Google sålt 20 miljoner exemplar av enheten.
Nu är Chromecast 2 här, med en ny rund design och fler färgval som får den att påminna om någon slags karamell. HDMI-kabeln är böjbar numera för att ge lite större monteringsmöjligheter och för att kunna böja bort den en aning från din TV för att undvika störningar. På insidan återfinns nytt stöd för wifi-standarden 802.11ac samt frekvensbandet 5 gigahertz. Enheten har även tre antenner inuti sig istället för en för att ge bättre mottagning.
Mjukvaran störst
Men även om Chromecast 2, som börjar säljas på vissa marknader redan idag för samma pris som sin föregångare, är en nyhet i sig så är det mjukvaran som är det intressanta.
En kul extradetalj är att du har stöd för multirumsljud om du skaffar flera Chromecast Audio-enheter och helt enkelt kan synka ljudet mellan olika rum i huset.
