-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Nedskärning
Så många får lämna Sony Mobile i Lund
Efter tidigare varsel står det nu klart hur många det är som förlorar jobbet hos Sony Mobile i Lund.
Efter att ha flaggat för att så många som tusen personer kan bli av med jobbet hos Sony Mobile i Lund har nu företaget lämnat ifrån sig lite mer exakta siffror. Totalt berörs 975 personer, 575 anställda och 400 konsulter, av nedskärningen.
– När vi varslade 2012 var det en klart definierad grupp som berördes. Nu är det allt från ingenjörer till administration och chefer, säger Kajsa Petersson, kommunikationschef på Sony Mobile i Lund till SVT.
Det innebär att ungefär halva personalstyrkan får gå från företaget och kvar finns området för forskning och utveckling i första hand.
– Verksamheten har fortsatt fokus på forskning och utveckling inom mjukvara och nätverksteknologier samt på relationer med våra europeiska operatörer och konsumenter. Innovation är också något som är viktigt för oss och fortsatt ett fokus för Lund, säger Kajsa Petersson till SVT.
