-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Dirawi360
Se mellofinalen i VR
Vill du se melodifestivalen på ett nytt sätt ordnar SVT med VR-sändning.
På lördag kan du titta på finalen i årets melodifestival på SVT. Eftersom den vanliga världen med dess platta TV-apparater och sändningar i 2D är tråkigt har SVT sett till att uppgradera sig lite inför lördagen.
Finalen kommer nämligen att sändas via SVT:s app SVT 360 (Android, Ios) som passar till VR-headsets då materialet, som appnamnet skvallrar om, filmats med 360-kameror. Exakt hur det kommer att se ut och fungera är inte allt för svårt att ta reda på själv under lördagen.
– Vi vill ge tittarna en möjlighet att få se och uppleva ännu en dimension av showen utöver tv-sändningen. Det känns väldigt spännande att få ta Melodifestivalen till nästa steg, säger Anette Helenius, projektledare för programmet.
– Det känns kul att vi sänder Sveriges största program live i virtual reality, säger Thomas Strindberg, utvecklingsansvarig för digital programutveckling på SVT.
Saknar du VR-headset? Du kan hitta olika varianter på telefondrivna VR-headsets exempelvis här, här, här eller här (eller så går du till McDonalds).