-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Efter kritiken
Wywallet gör det enklare med sms-köp

Privatpersoner som betalar via sms måste idag registrera sig. I dag lanserar Wywallet en ny lösning som ska göra hela registreringsprocessen enklare.
Införandet av registrering för sms-köp i februari möttes av kritik från tidigare användare och ledde till ett bortfall av sms-transaktioner för handlare och välgörenhetsorganisationer. Enligt uppgifter från Svenska Röda korset ska man ha tappat så mycket som 92 procent av sina sms-gåvor sedan de nya reglerna infördes.
Med sin nya lösning lovar mobiloperatörernas betaltjänst Wywallet att det ska bli enklare att betala via sms.
Den nya lösningen innebär att den som handlar via sms informeras via ett sms om att man handlat via Wywallet och att man accepterar att betala för framtida sms-köp via Wywallet. Mobilabonnenten kan sedan tacka nej till att vara kund eller avregistrera sig om den inte vill fortsätta använda tjänsten.
– Sms är en mycket uppskattad kanal för betalningar. Det är dock många som upplevt att kravet på registrering gjort det krångligt att fortsätta med sms-betalningar som innan. Vi har lyssnat på detta och tagit fram en enklare lösning. Vi är övertygade att det kommer att uppskattas av de som vill kunna använda sms som betalkanal, säger Adam Hasslert, marknadschef på Wywallet, i ett pressmeddelande.