-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Telenorveteran
Han blir TeliaSoneras nye vd
Johan Dennelind har utsetts till vd och koncernchef för Teliasonera. Det meddelar operatören i ett pressmeddelande på söndagen. Dennelind kommer närmast från Vodacom men har även tidigare haft olika befattningar hos konkurrenten Telenor.
I februari fick tidigare vd och koncernchef Lars Nyberg lämna sin roll i samband med Teliasoneras omdiskuterade agerande i Uzbekistan. Det står nu klart att Johan Dennelind, som närmaste kommer från rollen som vd för Vodacom International i Sydafrika tar över som vd och koncernchef. Johan Dennelind har tidigare haft olika chefsbefattningar inom Telenor, i Sverige och internationellt. Han tillträder den 1 september. Fram till dess är Per-Arne Blomquist kvar som tillförordnad vd. Därefter fortsätter han som vice vd och finansdirektör för TeliaSonera.
Johan Dennelind, ny vd för Teliasonera.
”Jag är mycket glad över att knyta Johan Dennelind till TeliaSonera. Han har nära 20 års erfarenhet från telekombranschen och har under sin tid på Telenor, och senast på Vodacom, visat på en förmåga att framgångsrikt leda organisationer i stark förändring i en internationell miljö. Genom att Per-Arne Blomquist nu återtar sin roll som vice vd och finansdirektör säkerställer vi en kontinuitet i verksamheten samtidigt som vi genom Johan Dennelind får en nystart”, säger Marie Ehrling, styrelseordförande i TeliaSonera, i pressmeddelandet.