-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Utgånget certifikat ställer till det
Alla Oculus Rift-enheter i världen plötsligt oanvändbara

Någon hos VR-hårdvarujätten Oculus har gjort bort sig rejält. Ett utgånget certifikat har nämligen medfört att samtliga Oculus Rift-enheter i hela världen nu plötsligt låst sig och inte går att använda.
Det var i natt svensk tid som rapporterna om problem med Oculus Rift-enheterna började strömma in, till en början via Twitter och forumet Reddit. Användarna möttes plötsligt av meddelandet ”Can't reach Oculus Runtime Service” när de försökte använda sina VR-headsets. Det visade sig snart att det berörde samtliga Oculus Rift-enheter i hela världen och att det var ett utgånget certifikat som låst enheterna så att de inte kan köra någon mjukvara överhuvudtaget.
Oculus har bekräftat saken
Facebook-ägda Oculus har sedan dess bekräftat problemet och lovat att man ska försöka lösa det så snabbt som möjligt. I skrivande stund har man dock fortfarande inte löst problemet och användarna uttrycker fortfarande stor ilska och frustration runt om på nätet. På Oculus eget forum skriver en representat för företaget: ”Vårat team ber om ursäkt för de besvär det här ställer till med och ber om ert tålamod medan vi försöker lösa saken. Vi kommer att dela med oss av uppdateringar när vi har några.”