-
PLUS
Krönika: Billiga mobiler är inte dåliga
-
PLUS
Krönika: Ökande likriktning och mer av samma
-
PLUS
Apples lansering på djupet
-
PLUS
Prisvärda mobiler, Swedbank, problemlösning, Xiaomi 15 Ultra och mer – Mobil ger svar
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
Fallande priser driver tillväxt
Allt billigare med smarta telefoner

Priserna på smarta telefoner kommer att sjunka med 13 procent under 2013, enligt IDC. Och den nedåtgående pristrenden spås fortsätta in i 2014.
Globalt spås det genomsnittliga försäljningspriset på smarta telefoner minska med 13 procent under 2013, till 337 dollar från 387 dollar under 2012. Priserna spås falla ännu mer under nästa år, med 21 procent, till 265 dollar. Detta enligt en ny rapport från analysföretaget IDC. Den nedåtgående pristrenden driver på tillväxten på marknaden för smarta telefoner, enligt IDC.
I snitt är smarta telefoner dyrast i Nordamerika, följt av Europa. De billigaste smarta telefonerna hittar man i Asien, i Latinamerika och Afrika. I alla dessa regioner, förutom i Nordamerika, spås priserna fortsätta att sjunka fram till 2017.
Trenden för försäljningen av smarta telefoner går samtidigt i motsatt riktning. IDC spår att det i år kommer att säljas en miljard smarta telefoner, vilket motsvarar en ökning med 39 procent jämfört med år 2012.