-
PLUS
Köp mobil billigt: Så gör du
-
PLUS
Krönika: Det bästa är inom räckhåll
-
PLUS
Vad hände med Samsungs samtalsinspelning och 8 andra frågor: Vi svarar
-
PLUS
8 smarta tips för Google Foto – Ta kontroll över bilderna i påsk
-
PLUS
Krönika: Nej AI, jag vill inte vara din kompis eller partner
-
PLUS
Kommentar: Hindren som stoppar Tre
-
PLUS
Tips: 8 knep till Googles anteckningsapp Keep
-
PLUS
Apple Intelligence påminner mig om något betydligt bättre
-
PLUS
Mobils stora guide till Apple Intelligence i Iphone
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkare för första gången, igen
One UI 4: Samsung först efter Google
Android 12 nu till svenska Samsung Galaxy S21-telefoner
Samsung först att släppa Android 12 efter Google själva.
Samsung meddelar att de har börjat slussa ut den färdiga versionen av Android 12-baserade One UI 4 till sina Galaxy S21-telefoner, närmare bestämt Galaxy S21, Galaxy S21 Plus och Galaxy S21 Ultra. Mobil kan också bekräfta att uppdateringen kommit till våra och andra svenska S21-telefoner.

Samsung blir därmed den första att släppa Android 12 efter Google själva. Enligt Samsung har uppgraderingen redan börjat rullas ut, men av praktiska skäl kommer det inte att dyka upp för alla användare samtidigt utan i etapper.
Samsung skriver även att uppgraderingen kommer "snart" till äldre S-telefoner samt Note-, Z- och A-serien samt surfplattor. De går dock inte närmare in på vad "snart" betyder i praktiken, men vi har en preliminär lista som visar när din telefon kan få uppdateringen.
Förra året kom Android 11 ut till Samsungs flaggskepp i början av december.
