-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Nexus och Pixel först ut
Android 8.0 Oreo lanserat
Android 8.0 Oreo är officiellt lanserat, men det betyder inte att systemet är släppt till någon mobiltelefon ännu.
Förutom versionsnumret döper Google sina Androidversioner efter sötsaker i bokstavsordning, och när vi nu kommit till O var det kakorna Oreo som varit favorittippade, och Oreo blev det. Oreo är ett varumärke, vilket man även haft tidigare genom ett avtal med KitKat. Mer än namnet fick vi inte veta innan liveströmmen avslutades, avsiktligt eller oavsiktligt var inte helt glasklart, men antiklimax var det.
Android O har varit ute i flera betaversioner tidigare, så de nya funktionerna är förstås kända sedan tidigare. De funktioner som Google själva lyfter fram är att appar ska starta dubbelt så snabbt mot tidigare (mätt på Google Pixel), och appar som är aktiva i bakgrunden begränsas.
Autofill ska göra det lättare att logga in i appar och på webbsidor om du tillåter Google att komma ihåg din login.
Appar kan visa bild i bild, till exempel en miniatyryoutubevideo medan du är inne på annan webbsida.
Notifieringsprickar ska göra det lättare att se vilka appar som har notifieringar, och ta bort dem.
Instant Apps gör att du kan testköra appar direkt i Google Play utan att installera dem först.
Google Play Protect är ett nytt program för att skanna av appar efter skadlig kod.
Batterisparfunktionerna har förbättrats ytterligare.
Emojisarna i systemet har designats om helt.
Google håller på att pusha ut Android 8.0 på Android Open Source Project, och Android 8.0-versionerna för Nexus 5x, 6P och Pixeltelefonerna är nu i operatörstestfasen. De som är anmälda till Androids betaprogram får dock uppdateingen som nedladdning redan nu.
Vi återkommer med våra intryck när vi hunnit installera den färdiga versionen av Android 8.0 Oreo på en telefon.

