-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
Kan bli verklighet
Android Wear till andra plattformar
Google planerar att öppna upp Android Wear för att stödja fler plattformar än Android.
Det är Jeff Chang, produktansvarig för Android Wear på Google, som snackat med Huffington Post och smarta klockor och projektets framtid.
- Det är något vi är väldigt intresserade av. Vi vill alltid att så många användare som möjligt ska kunna ta del av våra tjänster och lösningar.
Det skulle i så fall betyda att Google snickrar på en lösning för Ios (med tanke på de milt uttryckt frostiga relationerna mellan Google och Microsoft är nog Windows Phone bara en fotnot på kartan tillsammans med övriga, mindre system). Men enligt Chang handlar det inte bara om att släppa en kopplingsapp och vara nöjd med det hela.
– Vi skulle älska att ha Android Wear för fler användare, men rent tekniskt ligger den biten inte till 100 procent i våra händer.
Försvinner charmen med Android Wear om andra system, kanske då främst Ios, får tillgång till det? Eller blir det ungefär som med Gmail, Maps och alla andra Google-appar som företaget släppt till andra system? Kommentarsfältet är ditt.
