-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Störtdykande fåglar
Angry Birds tvingas banta

130 personer kan få gå när Rovio måste skära i personalstyrkan.
Finska studion Rovio, som ligger bakom succéspelet Angry Birds, har överskattat sin tillväxtpotential och kan nu komma att ge upp emot 130 personer sparken. Det meddelade Rovios vd Mikael Hed i en bloggpost i går.
– Vi arbetar inom affärsområden som förändras så snabbt att det enda som är konstant är förändringen. På Rovio har vi alltid varit innovativa och framtidsorienterade och för att lyckas måste vi vara bäst på att anpassa oss till förändringar, skriver Mikael Hed.
Nedskärningarna kommer efter att studion för 2013 redovisat oförändrade intäkter, men en vinst som fallit med över 50 procent. I slutet av augusti i år meddelade Michael Hed att han i juanuari 2015 kommer att lämna över vd-posten till Rovios nuvarande COO Pekka Rantala.
Den slimmade organisationen ska fokusera på de tre nyckelområden som Rovio ser ha störst tillväxtpotential: spel, film och konsumentprodukter. En långfilm är planerad att släppas under 2016.