-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Högtalarstrul
Apple erkänner problem med högtalare i Iphone 12 och 12 Pro

Efter klagomål från ett flertal kunder visar det sig att Apple får erkänna att deras Iphone 12 och 12 pro tillverkade under en viss period har problem med högtalaren.
Apple har meddelat att de har ett nytt serviceprogram för sina Iphone 12 och Iphone 12 Pro som har visat sig ha problem med högtalaren. Apple säger att det är en del i högtalarmodulen som kan få problem. Problemet har uppstått på telefoner som är tillverkade mellan oktober 2020 och april 2021, efter det ska komponenten ha bytts ut. Så om du har en Iphone 12 eller en Iphone 12 Pro som är tillverkade mellan dessa datum och dessutom upplever dåligt samtalsljud i högtalaren så kan du få det lagat utan kostnad.
För att fixa problemet ska du kontakta närmsta Apple-serviceställe och lämna in din telefon. Apple säger dock att de bara åtgärdar telefoner som är i övrigt gott skick, så om du till exempel har en spräckt skärm behöver du fixa det först.
Apple föreslår också att du gör en backup på din telefon innan du lämnar in den.