-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
Inte lika populär längre
Apple rapporterar minskad efterfrågan på Iphone
Både intresset för och försäljningen av Apples telefoner sjunker.
Efterfrågan på Iphone sjunker allt mer enligt uppgifter från Bloomberg. Redan tidigare i år minskade Apple produktionsmålet för sina Iphone 13-modeller med tio miljoner enheter på grund av komponentbristen. Tanken var att öka produktionstakten under början av 2022 för att täcka efterfrågan på de nya modellerna, men nu uppges Apple meddela leverantörer att den ökade produktionen väntas utebli och därmed även beställningarna på ökade volymer med komponenter.
Informationen har inte enbart drabbat Apples aktiekurs som sjönk med mer än fyra procent under gårdagen. Även flera av företagets underleverantörer fick se sina aktiekurser sjunka med upp till 8,4 procent.
Ett par av orsakerna som tros ligga bakom den minskade efterfrågan är komponentbristen som har gjort det svårt att få tag de nya modellerna. Detta ska ha fått många potentiella kunder att helt enkelt hoppa över Iphone 13, som av många anses vara en marginell uppdatering från förra årets Iphone 12-modeller.