-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Sverige nästa?
Apple Watch till fler länder i juni

Apples klocka ser ut att kunna nå fler länder inom kort.
USA, Storbritannien, Australien, Kanada, Kina, Frankrike, Tyskland, Hong Kong och Japan är de länder du får bege dig till om du vill ha Apples klocka i dagsläget… eller snarare förhandsboka eftersom köerna sträcker sig ganska långt numera.
Under gårdagen, i samband med att Apple presenterade sin kvartalsrapport, berättade dock Tim Cook att fler länder är på gång.
- Vi har lyckats skala produktionen riktigt bra med Apple Watch, något som alltid är ett problem med nya produkter. Det har gjort att många kunder har lyckats få sin klocka tidigare än beräknat och det gör även att vi i bästa fall kommer att kunna introducera Apple Watch i fler länder någonstans framåt slutet av juni.
Vilka länder det skulle kunna tänkas vara nämns inte, men vi kan nästan gissa att Apple kommer att berätta mer om både fler försäljningsländer som hur försäljningen faktiskt har gått under sitt WWDC-event den åttonde juni.