-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon - del 2
-
PLUS
Krönika: Därför kan vi förvänta oss en ny Windows-telefon
-
PLUS
Krönika: Bra jobbat! Du har simmat 1 meter – se alla uppgifter om ditt träningspass här
-
PLUS
Airpods: 11 tips för att hitta okända funktionerna och lösa vanliga problem
-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
Philippe Starck
Är Alo framtidens mobil?
Tunga designnamn tar fram ett futuristiskt mobilkoncept.
Philippe Starck känner vi till i mobilvärlden redan, bland annat från Parrots Zik-hörlurar och Xiaomis Mi Mix. Nu har han tillsammans med designkollegan Jerome Olivet tagit fram ett koncept för hur framtidens mobil kan komma att se ut.

Utöver en form som andas Sci-fi rakt igenom är kanske det mest futuristiska att Alo, som konceptet är döpt till, saknar skärm. Istället ska bild från enheten ske genom 3D-hologram. All styrning av telefonens funktioner är inspirerad av rösttjänster som Amazon Alexa och Google Home och de sker alltsåhelt via röstkommandon. Kameran agerar både hologramprojektor, ansiktsigenkännare och vanlig kamera.

Formen är gjord för att ligga bra i handen och ska även ge användare återkoppling via såväl vibrationer som värme. Skalet ska vara självreparerande, något vi tidigare sett i LG G Flex.

Även om det handlar om ett koncept hävdar Jerome Olivet att en prototyp ska vara under utveckling i samarbete med franska Thompson.

Om vi ska spekulera kring enhetens framtida varande eller ej känns det väl inte tekniskt omöjligt att inom kort styra din telefon med enbart rösten (även om vi har svårt för röststyrning redan idag ute bland folk). Redan idag borde det vara någorlunda görbart att bygga en enklare feature phone som enbart styrs av rösten. Varianten med 3D-hologram känns väl mest avlägset att få till i en bra form och i den storleken, även om vi sett koncept på tekniken. Istället kanske VR-brillor eller någon variant av Google Glass-tekniken är vägen att gå både för bild och navigation till en början?

I vilket fall känns det som ett spännande koncept i en tid då mobilernas design gått rätt mycket kräftgång sedan samtliga började byggas med den stora pekskärmen som central punkt.