-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
-
PLUS
Nyheterna i Samsung One UI 8 på djupet
Maimang 6 lanserad i Kina
Är det här kinesiska versionen av Huawei Mate 10 Lite?
Huawei har i Kina lanserat en ny telefonmodell med namnet Maimang 6, och det förefaller troligt att den kommer att lanseras hos oss som Huawei Mate 10 Lite.
Maimang 6 är Huaweis första mobil med skärm som täcker nästan hela framsidan, närmare bestämt är den 5,9 tum stor med 2160 x 1080 pixel. Maimang är inte direkt en produktserie från Huwaei vi sett i Sverige, och företaget har en vana att döpa om sina mobiler för olika marknader. Mest extrem är Honor 8 Lite, som även säljs som Huawei P9 Lite (2017), Huawei P8(!) Lite (2017), Huawei Nova Lite och Huawei GR3. Därför förefaller det troligt att detta är samma telefon som den Huawei Mate 10 Lite det ryktats om, och som väntas lanseras tillsammans med Mate 10 och Mate 10 Pro.
Maimang 6 har chipsetet Kirin 659 en något uppdaterad variant av chipsetet som sitter i Huawei P10 Lite. Till detta finns 4 gigabyte arbetsminne och 64 gigabyte lagring. Batteriet är på 3340 mAh. Måtten är 156,2 x 75,2 x 7,5 millimeter och vikten 164 gram, vilket gör den något större än Huawei P10 Plus. Både fram och baksidan har dubbla kameror, men extrakameran på bägge sidor är bara på 2 megapixel så den används förmodligen bara som hjälpkamera.
Maimang 6 börjar säljas i Kina den 30 september för drygt 3000 kronor mätt i svenska pengar. Den 16 oktober håller Huawei ett lanseringsevent för Mate 10.