-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Mobile World Congress 2016
Även hörapparater kan vara smarta
Är du hörselskadad finns en hel del att göra för att integrera hörapparaten med mobilen, och det har danska Resound tagit fasta på.
Resounds system Linx2 har appar för Ios och Android och till och med Apple Watch. Med dem kan du dels använda din hörapparat som stereoheadset (om du har två), dels kontrollera dess funktioner.
Här kan du bland annat ställa in olika ljudprofiler för olika typer av bullriga miljöer så att det blir lättare att höra samtal. Med Spatial Sense återskapar hörapparaten bättre från vilken riktning ljudet kommer. Här finns också tinnitus-hantering som kan generera vitt brus och justera frekvensomfång direkt i appen, något som för andra hörapparater mot tinnitus kräver att du lämnar in den på verkstad.
Hörapparaterna är riktigt små och diskreta. Priset ligger på 4000 kronor i det enklaste utförandet, upp till 20 000 om du ska ha ett för varje öra och det mest avancerade utförandet.