-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
Varning för blufföretag
Bedragare utger sig för att vara mobiloperatörer
Telekområdgivarna har valt att gå ut med en varning för blufföretag som utger sig för att vara mobiloperatörer.
Organisationen Telekområdgivarna går nu ut med en varning för företag som utger sig för att vara mobiloperatörer, och försöker få sina offer att teckna avtal som innebär stora kostnader för de drabbade. Det enda företaget de tar upp med att gå ut med namn är att man har fått in klagomål kring Tele blåbär Sverige som uppger sig vara en operatör.
Telekområdgivarna varnar nu för erbjudanden från företag som utger sig för att vara operatörer och som använder sig av företagsnamn som på olika sätt är snarliga befintliga och kända operatörer. Det ska även förekomma att den som ringer utger sig för att ringa från någon av de stora operatörerna, men när du sedan får avtal eller sms så står det ett annat bolagsnamn.
Utöver varningen är Telekområdgivarna även intresserade av att komma i kontakt med personer som har blivit kontaktade av förmodade blufföretag, och då helst tillsammans med underlag (skärmdumpar på sms eller mejl till exempel) där namnet framgår.