-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Ser onekligen sober ut
Bildläcka kan ha avslöjat hur Oneplus 7 ser ut
Bilder från en okänd skaltillverkare som publicerats på Slashleaks kan ha avslöjat hur kommande Oneplus 7 ser ut. Och om bilderna är autentiska så tycks det handla om en mycket tjusig telefon.
Renderingar som påstås föreställa den kommande telefonmodellen Oneplus 7 har publicerats på Slashleaks. Bilderna kommer från en okänd skaltillverkare och visar en oerhört sober telefon, som man åtminstone kan hoppas är autentisk. Fronstycket består i princip helt och hållet av skärmyta, och telefonen har varken kamerahål eller sensorpanel, något som rimmar med tidigare rykten om att telefonen ska få en pop-up-kamera för selfies.
Trippelkamera
Bilderna visar också att telefonen har en trippelkamera på bakstycket samt att Oneplus valt att köra vidare på sitt koncept med telefoner utan klassisk hörlursutgång. Att Oneplus har en telefon med 5G-stöd är klarlagt sedan tidigare, men om det handlar om en variant av Oneplus 7 eller om en helt annan telefon är ännu oklart. Den enhet man visade upp i samband med MWC var dessutom kamouflerad, så det går inte att bedöma om de läckta bilderna överensstämmer med designen på den. Som alltid när det gäller bildläckor så är det vettigt att förhålla sig en smula skeptisk till dem.