-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
Vill ta upp kampen med e-handeln
Blocket slopar kostnader: Gör det gratis att sälja elektronik
Kommer även att lansera nya tjänster för att förenkla handeln och öka tryggheten.
Som ett drag i att ta upp kampen med den etablerade e-handeln meddelar köp- och säljsajten Blocket att man slopar annonsavgifterna för privatpersoner i ett flertal av sajtens kategorier, närmare bestämt kategorierna ”För hemmet”, ”Personligt”, ”Elektronik”, ”Fritid & hobby” och ”Övrigt”. Tidigare har annonserna i dessa kategorier kostat mellan 15 och 30 kronor.
I ett pressmeddelande säger Blockets VD Robin Suwe att man vill ta upp kampen med den traditionella e-handeln, men att det också är ett beslut för att ”boosta den cirkulära handeln och bidra till att ännu fler saker får ett längre liv.”
Man säger också att Blocket inom kort kommer att lansera ett flertal nya tjänster som bland annat ska öka tryggheten för både köpare och säljare, samt förenkla handeln genom bland annat en Köp direkt-funktion.