-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
"Bristande konkurrens på mobiltelemarknaden"
Vissa förbättringar har skett de senaste åren, men priserna för mobilteletjänster är höga i jämförelse med andra länder i Norden. Exempelvis
är Telias SMS-priser 140 procent högre än TeleDanmarks. Det konstaterar
Post- och telestyrelsen, Konsumentverket och Konkurrensverket i en gemensam
rapport.
Vid prisjämförelser inom Norden för olika mobila teletjänster framstår de svenska kundpriserna som höga och detta är särskilt markant för SMS-meddelanden.
Telias pris är till exempel 30 procent högre än Telenors i Norge och 140 procent högre än TeleDanmarks pris. Detta talar för att det finns utrymme för en ökad priskonkurrens i Sverige.
Mobiloperatörerna är sedan 1 juli 2000 skyldiga att hyra ut ledig nätkapacitet till andra operatörer. Detta har dock ännu inte lett till någon märkbar förändring på marknaden. Endast ett begränsat antal nya aktörer har trätt in på marknaden och inverkan på konkurrensen har varit liten.
De tre myndigheterna konstaterar att det fortfarande finns brister i konkurrensen på mobiltelemarknaden. Det är därför viktigt att samarbetet mellan myndigheterna fortsätter.
Det finns dock positiva tecken på marknaden, enligt myndigheterna som står bakom rapporten.
De s.k. pottabonnemangen, som låst kunderna till en viss operatör, har i stort sett försvunnit. Dessutom har samtrafikavgifterna - de avgifter som mobiloperatörerna tar ut för att
förmedla samtal från andra operatörer - sänkts de senaste åren, skriver man.
Det har också blivit enklare att byta operatör, eftersom det fr.o.m. den 1 september är möjligt att behålla sitt mobilnummer när man byter operatör.
Detta ger förutsättningar för ökad konkurrens, lägre priser och bättre villkor för abonnenterna.