-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Handla under spelliknande former
Coop låter barnen handla i butiken med sin mobil – i AR

Förstärkt verklighet ska göra det roligare i livsmedelsbutikerna.
Nu ska barnen kunna hjälpa sina föräldrar att handla på ett underhållande sätt med hjälp av förstärkt verklighet, eller augmented reality.
Det är Coop som i ett samarbete med företaget som utvecklar appen Peppy Pals har skapat AR-appen Receptjakt med Peppy Pals. Tanken är att barnen kan hjälpa till att hitta ingredienser i butiken för en rad recept som har gjorts tillgängliga medan Peppy Pals-djuren skuttar omkring och visar vägen.
"Receptjakt med Peppy Pals" finns för tillfället enbart till Ios men kommer även att släppas till Android. Receptjakten finns än så länge bara tillgänglig i ett litet antal pilotbutiker i Stockholms-området, närmare bestämt i Stora Coop Tumba och i Stora Coop Bromma samt inom kort även Stora Coop Åkersberga.