-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
Fotografera med Photoshop
Det kan du göra med Adobes nya fotoapp Photoshop Camera
Nu kan du använda Photoshopfilter redan innan du tar bilden.
Efter åtta månaders betatestning har Adobe nu släppt sin kamera-app Photoshop Camera. Appen innehåller fler än 80 filter som kan användas redan innan foto är taget. Det finns dessutom inbyggda redigeringsfunktioner som utnyttjar artificiell intelligens för att ge så bra resultat som möjligt. Det inkluderar bland annat funktioner för att fotografera mat, landskapsbilder och självporträtt.
När vi testar appen på en av de få Android-mobiler som har stöd för det så upptäcker vi att det finns en hel del att upptäcka. Det finns en blandning av konstnärliga och kreativa filter som manipulerar bilden i realtid så du ser det innan du trycker av och sedan finns det filter som mer är avsedda för att förbättra det verkliga motivet som det är. Vi provar till exempel filtret för att lägga till en himmel och det verkar fungera både inomhus och om det är molnigt utomhus.
Adobe Photoshop Camera kan hämtas gratis från Google Play Store och i Apples App Store, och kräver minst Ios 12.0. För att kunna använda Android-versionen behövs minst Android 9 men också någon av följande telefonmodeller: