-
PLUS
Googles Pixel 10-lansering på djupet
-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
Rättvis
Fairphone 2 lanserad - som modulär telefon
Holländska Fairphone är tillbaka med sin andra lur, denna gång i modulärt format.
Fairphone fick riktigt mycket uppmärksamhet när de släppte sin första lur och de 60 000 exemplar som tillverkades sålde slut nästan direkt. Poängen med luren är att vara fri från bland annat konfliktmineraler och på så sätt vara en schysstare tillverkad lur.
Nu är Fairphone 2 här och det verkar kunna vara en rätt trevlig lur även specifikationsmässigt. Android 5.1 snurrar på en fem tum stor 1080p-skärm tillsammans med två gigabyte arbetsminne, 4G, stöd för dubbla sim-kort, Qualcomms Snapdragon 801 och en kamera på åtta megapixel. Inte helt fy skam alltså.
Vad som är nytt denna gång är att många av dessa delar går att byta ut i framtiden, ungefär som hos Googles Project Ara. Skillnadens mot Googles projekt är att du måste skruva isär telefonen för att byta delar, men det ska ändå vara görbart till skillnad från andra lurar.
Just den funktionen gör att telefonens livslängd teoretiskt kan bli betydligt längre, vilket gör att det inte längre är enbart konfliktmineraler som Fairphone bekämpar, utan även allmän stress på miljön.
Telefonen finns inte till försäljning riktigt än, men du kan skriva upp dig på en intresselista på Fairphones sajt så länge.