-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
-
PLUS
Krönika: Lanseringarna som skapar en lucka i tiden
Skärmstorleksdjungeln når Ios
Fler upplösningar att hantera för Iphone-appar
Ett relativt fåtal olika skärmstorlekar har länge underlättat formgivningen av Ios-appar. Lanseringen av Iphone 6 innebär utmaningar.
Fram till lanseringen av Iphone 5 hade alla Iphones skärmproportionerna 3:2 och det förekom bara två olika upplösningar. Med Iphone 5 blev skärmen mer avlång – 16:9 – men behöll det horisontella måttet på 640 pixlar. Det är enkelt att skala ned en design från retina-upplösning till äldre skärmar, men för att klara olika proportioner har det krävs dubbla spår i delar av utvecklingen.
Iphone 4S är den äldsta modellen som går att uppgradera till Ios 8. Det innebär att systemet måste hantera både 3:2- och 16:9-skärmar plus de nya skärmupplösningarna som kommer med Iphone 6 och Iphone 6 Plus – alltså fyra olika varianter. Även om steget är långt till det stora antal skärmupplösningar som webb- och Androidutvecklare har att hantera så innebär Iphone 6 att även Ios-utvecklare behöver börja titta på responsiv teknik – design som anpassar sig automatiskt efter skärmstorleken.
För att hantera de nya mobilerna och framtidssäkra systemet har Apple lagt till responsiva element i verktygen för gränssnittsdesign. En annan pusselbit som måste på plats är att använda vektorgrafik framför pixelgrafik i större utsträckning – det underlättar när exempelvis ikoner ska anpassas för olika skärmar.
Källa