-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Betatest
Flera Bankid på samma Android
Appen för att till exempel logga in på internetbanken utvecklas nu för flera användare på samma enhet.
Mobilt Bankid rekryrerar betatestare för Android-versionen av dess personliga identifieringsapp i ett foruminlägg på Swedroid. På Android har appen hittills endast haft stöd för en användare per mobil. Nu kan betatestare däremot ha flera personer registrerade på samma app (endast ett Bankid per person). Ios-användare har haft tillgång till funktionen sedan i maj i år.
För tillfället fungerar betan inte med Nordeas eller Försäkringskassans Android-app. Vill du gå med i betan så följer du inläggets instruktioner.
Bankid meddelar att appen kommer att finnas tillgänglig inom kort på Google Play. Rimligen handlar det om att kolla eventuella kryphål som man är orolig för ska finnas utanför sina egna tester. Som Bankid poängterar själva sker betatestandet “på egen risk” och av den anledningen bör man vara försiktig med att anmäla sig. Vet du med dig att du har blivit utsatt för hackning eller skadlig mjukvara sedan tidigare kan det vara bäst att hålla sig på den säkra sidan och invänta appens släpp i officiella Google Play.