-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
64-bitar är det enda som gäller
Google har dumpat 32-bitar i Pixel 7-mobilerna

Även om det mesta redan är 64-bitar, så tar Pixel 7-mobilerna det ett steg längre.
Under lång tid har Google uppmanat utvecklare att inte utveckla appar för 32-bitars Android utan koncentrera sig på 64-bitars Android. Det är dock fortfarande möjligt att skapa och använda 32-bitars-appar, även om det mesta redan har övergått till 64-bitar.
Nu visar det sig att Google har tagit detta ett steg längre med sina nylanserade mobiler Pixel 7 och Pixel 7 Pro genom att inte tillåta att användare installerar och använder appar utvecklade med 32-bitarsteknik. Mobilerna är dock inte fullständigt 64-bitars då mobilerna fortfarande använder en del 32-bitarsfunktioner för internt bruk, men för användare har 32-bitar blivit historia.
Det har spekulerats i att nästa års Android 14 kan komma att bli ett renodlat 64-bitars operativsystem och därmed i alla avseenden lämna 32-bitar bakom sig. En sådan förändring skulle i praktiken inte påverka vare sig utvecklare eller användare speciellt mycket då den mesta hårdvaran och de flesta appar redan använder 64-bitar.
Apple genomförde övergången till renodlat 64-bitar redan med Ios 11 som släpptes 2017.