-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
För valda kontakter
Google lanserar en app för personsäkerhet
Trusted Contacts är en ny app som låter användaren dela var sin position med valda kontakter.
Tanken är att appen ska fungera som en trygghetsåtgärd. Om kontakterna som användaren har gett sin välsignelse till, av någon anledning skulle bli oroliga så kan de begära att få se var användaren befinner sig någonstans. Användaren kan neka begäran, vilket i sin tur bör innebära att allt är utom fara, men om användaren inte svarar så visar appen användarens (mobilens) fysiska plats för kontakten som skickat begäran till att börja med.
Om användaren vill kan denne även i förebyggande syfte dela sin fysiska plats med kontakter som man har markerat som betrodda. Dessa kan även se när man har varit aktiv och telefonstatus.
Alternativa appar är bland annat Life360 och Glyps som har liknande funktioner. Även Google+ har en funktion som låter en dela platsdata med betrodda kontakter.