-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Framtiden utan lösenord närmar sig
Google lanserar lösenordsfri säkerhet
Företag som Apple, Google och Microsoft vill att vi ska slippa lösenord. Nu lanserar Google sin lösning Passkey.
Som ett led i att förbättra säkerheten på internet arbetar många av de största IT-företagen på lösningar för att eliminera lösenord med olika varianter av säkerhetslösningar som bland annat inkluderar verifiering via mobilen.
Nu har Google börjat rulla ut en lösning som de kallar Passkey där användaren läser av en QR-kod för att logga in. Passkey har redan börjat rullas ut för personer som har installerat betan av Google Play-tjänster på Android och som använder Chrome Canary.
Passkeys är Googles version av autentiseringsstandarden som FIDO Alliance, bestående av Apple, Google och Microsoft, har tagit fram. Den gör det möjligt för användare att på Android-enheter skapa och använda så kallade passkeys, vilka synkroniseras via Google Password Manager. Det finns även möjlighet för utvecklare att via WebAuthn API lägga till passkey-stöd på webben med Chrome på Android och andra plattformar.
Den stabila versionen av Passkey-tekniken är tänkt att lanseras senare i år.
