-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
Mindre trams i flödet
Google minskar ned på antalet notifieringar i Android

En telefon som plingar konstant och som hela tiden levererar notifieringar kan upplevas som påfrestande. Det vill Google ändra på.
Notifieringar kan ibland bli irriterande och påträngande. Framför allt när de känns onödiga eller ointressanta. Det här har Google insett och nu vill man därför dra sitt strå till stacken när det handlar om att minska mängden notifieringar. Ja, så tycks det i alla fall vara. För nu har Google nämligen slutat informera Androidanvändarna om att en app har blivit uppdaterad. Och visst, det kan man ju förstå. 2020 borde man kunna utgå ifrån att en app som uppdateras också blir uppdaterad förr eller senare. Informationen är onekligen aningen överflödig.
De första uppgifterna om att notifieringen tycks ha försvunnit kom redan i november, och efter det tycks Google ha experimenterat lite med saken fram och tillbaka för att sedan välja att plocka bort upplysningarna helt och hållet. Den som vill hålla koll på vilka appar som har blivit uppdaterade får nu gå in i Playbutiken och kika.