-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Lämnar Windows 10 Mobile därhän
Gopro slutar uppdatera Windows-appen

Gopro har officiellt meddelat att de slutat utveckla sin app till Windows Phone och Windows 10 Mobile.
På ett diskussionsforum har Gopro smugit ut beskedet att man inte längre uppdaterar sin app till Windows Phone, men att den kommer att fortsätta finnas kvar i appbutiken.
Till skillnad från uppgiften att Spotify överger Windows Phone härom veckan ska vi nog inte räkna med att man menar att man styrt om utvecklingsresurserna till en universell app för Windows 10 och Windows 10 Mobile. För det första skriver Gopro att man slutat utveckla för Windows-plattformen, inte Windows Phone specifikt. För det andra är Gopro ett företag med ekonomiska problem, med nästan halverad försäljning i förra årets julhandel jämfört med året innan, och uppsägningar som följd av det. Att göra större satsningar på randområden är nog inte att räkna med för företagets del.
Gopro skriver i inlägget att man kommer att fortsätta att ge support på Windows Phone, inklusive att hjälpa sina kunder att koppla ihop kameran med mobilen. Men appen kommer inte att få några nya funktioner.