-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Del i familjeabonnemang
GPS-spåra: Telenor ger hunden mobilabonnemang

Telenor låter dig nu ge hunden ett eget mobilabonnemang med nummer och allt. Tanken är att det ska användas för att spåra hundens position via en gps-sändare, men du kan även ringa hunden och ge den röstkommandon.
Telenors nya abonnemang för hundar och andra djur blir en del av bolagets familjeabonnemang. Abonnemanget för hunden kostar 99 kronor i månaden och i den avgiften ingår en gps-tracker kallad Minifinder Atto. Den är vattentät och tillräckligt liten för att passa allt från större djur som hästar och kor till hundar och katter. Med hjälp av Minifinder Atto kan man via en app i telefonen se var djuret befinner sig, sätta larm om djuret tar sig utanför ett visst geografiskt område eller sätta ett hastighetslarm om djuret förflyttar sig snabbt, alltså om den till exempel åker bil. Dessutom kan man alltså ringa till enheten för att när det gäller en hund ge enkla kommandon eller själv höra vilka ljud som hörs där hunden är, kanske mest användbart om det gäller en jakthund.
Vattentålig och liten
Minifinder Atto är vattentät och har en storlek på 6 x 3 centimeter, vilket gör att den kan fästas på djurets halsband. Vikten är 38 gram och batteritiden ska räcka 20 dagar i standby-läge och aktiv i 3-4 dagar. När batterinivån understiger 20 procent kan du välja att få en varning om det till din telefon.
GPS-spårsändaren Minifinder Atto säljs även separat av tillverkaren, med och utan abonnemang inkluderat. Utan abonnemang kostar enheten 1800 kronor och då kan man sätta i ett kontantkort som rapporterar position via sms.