-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
Galaxy S5 klarade fall på 305 meter
Han tappade telefonen från flygplanet – allt fångades på film
Telefonen klarade mirakulöst nog fallet på över 300 meter, när en man i Kentucky tappade sin Galaxy S5 från ett flygplan. Men inte nog med det. Allt spelades dessutom in och har nu publicerats på Youtube.
Om du någon gång funderat över hur det skulle kännas att falla 305 meter, så kan du nu spana in en film på Youtube som laddats upp av Kentucky-bon Robert Ryan. Hans farbror tappade nämligen sin Galaxy S5 från ett flygplan, när han skulle föreviga flygturen på film. Telefonen klarade sig mirakulöst nog helt oskadd, då den landade i ett buskage. Dessutom fortsatte telefonen filma hela flygturen, landningen och hur två män till slut hittar den.
Hittas efter sju och en halv minut
Filmen är totalt 11 minuter lång och består förutom det snurriga infernot när telefonen dalar mot marken av ett långt segment där den ligger med kameran uppåt i en buske. Efter drygt sju minuter och 30 sekunder dyler två män upp, som konstaterar att telefonen inte tillhör någon av dem. De returnerade så småningom telefonen till sin rättmätige ägare. Filmen i sin helhet kan du se nedan.