-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Krönika: Till botten med Oppo och Oneplus
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
LG-event i New York på onsdag
Heta rykten om Optimus G2
Nya värstingmodellen LG Optimus G2 lanseras i New York på i morgon onsdag. Mobil.se har satt ihop en lista med vad vi kan förvänta oss under kvällen.
På onsdag är det då dags för LG att presentera nästa fas i sin Optimus G-serie. Originalluren Optimus G visades upp under hösten 2012, och ryktesfloran inför lanseringen av uppföljaren Optimus G2 kan sammanfattas på följande vis: Extra allt med lite därtill.
Enligt förhandsinformationen ska LG:s nya topplur bland annat kunnat stoltsera med en 5,2-tums full hd-skärm (1080p), en Snapdragon 800-systemchip med fyra Krait-processorkärnor på 2,3GHz, grafikprocessorn Adreno 320 - plus hela 3 gigabyte arbetsminne.
Dubbla högtalare och trådlös laddning
Det talas även om att det nya flaggskeppet har en 13-megapixelskamera, dubbla högtalare, LTE-Advanced och stöd för trådlös laddning.
Ett läckt videoklipp visar även att telefonen inte ska ha en konventionell design med volymkknapparna på sidan av luren. Istället uppges dessa finnas på baksidan av enheten, placerade under och över själva kameran.
I fråga om Android-version gör rykten gällande Optimus G2 ska lanseras med Android 4.2.2 som operativsystem.
Nytt smart skal
Redan i förra veckan passade LG på att visa upp ett nytt skal till Optimus G2 trots att telefonen ännu inte har lanserats officiellt. Det som är intressant med det nya skalet är att det visar upp en helt ny funktion hos Optimus G2, nämligen något som man kallar för "QuickWindow".
Det nya skalet är försedd med ett slags fönster eller en öppning på framsidan. Genom att svepa med fingret på den del av skärmen som syns genom fönstret kan du aktivera QuickWindow UX och sedan ta del av information utan att behöva lyfta på framsidan av skalet.
Bland annat kommer man att kunna komma åt en klocka, alarm, musikspelare, samt se inkomna sms och väderinformation.
Livesändning från New York
LG:s presskonferens börjar klockan 17:00 på onsdag. Mobil.se kommer att befinna sig på plats i New York för att rapportera om vad LG har att visa upp under kvällen. Event kommer också att gå att följa i realtid via LG:s Youtube-kanal.


