-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
-
PLUS
Sju mobiltips för semestern – mer uppkopplad, billigare, smartare
-
PLUS
Krönika: Mobiltillverkarna låter andra göra jobbet
-
PLUS
Krönika: Hoppet lever – IOS och Android kan visa innovationskraft
-
PLUS
Mobil svarar: Airtag-alternativ, mobil för hörapparat, Sony Xperia och bäst från Google
-
PLUS
Krönika: Sonys resa från störst till obefintlig
-
PLUS
28 mobilabonnemang för under 200 kronor i månaden
-
PLUS
Krönika: Mobilen halkade och störtade ner i asfalten
-
PLUS
I stället för Gmail: Bättre e-post i mobilen
Nytt chip
Honor blir först med nytt chip från Qualcomm

Efter att ha sluppit oket det innebar att vara en del av Huawei med de restriktioner de drabbades av har Honor nu rest sig och samarbetar med chiptillverkaren Qualcomm.
Sedan Honor såldes av Huawei har de getts möjligheter att åtnjuta den fria marknad som Huawei stängdes ute från genom att de hamnade på USA lista med bolag som inte får handla med amerikanska företag. Det gjorde vidare att de inte fick använda sig av Googles tjänster eller komponenter från amerikanska företag.
Det här innebär att Honor nu har ingått ett strategiskt partnerskap med chiptillverkaren Qualcomm. Den första nyheten från dem är att Honor kommer att vara den första tillverkaren som kommer med en telefon med Qualcomms Snapdragon 778G. Det nya systemchipet kommer att finnas i Honors nya 50-serie.
Det ska också komma en ny Honor Magic-serie, telefoner som fokuserar på bildkvalitet. Enligt rykten ska dessa modeller komma med Qualcomms toppchip. Om det innebär det nuvarande Snapdragon 888 eller ett nytt chip som ännu inte lanserats återstår att se.