-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
14 appar borttagna på tre månader
HTC har avpublicerat flera av sina appar i Playbutiken

HTC har av ännu okänd anledning valt att plocka bort mängder av appar ur Googles Playbutik. Inte mindre än 14 appar har försvunnit under de tre senaste månaderna.
HTC:s mejl-app försvann hastigt och lustigt från Googles Playbutik i februari, men dök sedan upp på nytt efter några dagar. Men sedan dess har någonting uppenbarligen hänt som föranlett att HTC valt att radera flera av sina egna appar. Inte mindre än 14 appar har avpulbicerats under de tre senaste månaderna, däribland just mejl-appen som åter saknas. Utöver den så har HTC Calendar, Dot View, Speak, Car, Ice View samt många fler plockats bort. Vissa av apparna som inte längre finns i Playbutiken har dessutom inte uppdaterats på flera månader.
Kan finnas många förklaringar
Att vissa av apparna helt enkelt inte används i tillräckligt hög utsträckning för att man ska kunna motivera att uppdatera dem eller ens ha dem kvar är ingen långsökt tanke, då HTC har inte haft några stora försäljningsframgångar på senare tid. Vissa av apparna kommer dock förinstallerade på HTC:s telefoner, vilket gör det aningen anmärkningsvärt att man plockat bort dem. En förklaring skulle också kunna vara att HTC planerar att släppa 2019 års telefoner med Android One, vilket skulle göra behovet av egna appar obefintligt. HTC har inte kommenterat saken ännu.