-
PLUS
24 timmar med nya Samsung Galaxy
-
PLUS
Samsungs lansering av Galaxy Z Flip 7, Z Fold 7 och Galaxy Watch 8 på djupet
-
PLUS
Krönika: När en mobiltelefon förtjänar en allvarlig varning
-
PLUS
Mobil svarar: Uppdateringskrav, Doro-kritik, bättre ljud, Huawei-alternativ och mer
-
PLUS
Krönika: Att bryta dominans med bättre som inte är dyrare
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 2
-
PLUS
Krönika: Apple Watch i Android väcker drömmen
-
PLUS
Upptäck alla möjligheter med din Garmin-klocka – Våra bästa tips del 1
-
PLUS
Krönika: Alla kan inte köpa begagnat
-
PLUS
7 viktigaste nyheterna som kommer till Iphone, Ipad och Apple Watch
Släpps på eget event
HTC väntas avstå från ny toppmodell på Mobile World

HTC är den senaste i en rad tillverkare som sägs välja bort Mobile World Congress i slutet av februari för lansering av sin nästa toppmodell.
Mobile World Congress i Barcelona den 26 februari - 1 mars är årets största mobilmässa, och traditionellt väljer många mobiltillverkare att visa upp 2018 års toppmodeller på mässan. Sony och HMD Global/Nokia håller lanseringar, och framför allt har Samsung aviserat att Galaxy S9 lanseras på söndagkvällen innan mässan drar igång.
Däremot kommer inte HTC att visa upp någon ny toppmodell på MWC om man får tro en anonym uppgiftslämnare som talat med Android Headlines. I stället kommer man att lansera telefonen, som vi i brist på bättre kan kalla U12, på ett separat event i mars eller april. Inte mycket är känt om HTC:s kommande toppmodell, vilket talar för att den är långtifrån klar. Ett rykte talar om att man liksom Sony planerar att satsa på 4K-skärm.
Föruton HTC sägs även LG och Huawei avstå från att lansera på mässan. Förra året tvingades många tillverkare lansera senare på grund av att plattformen Snapdragon 835 var sen och Samsung hade första tjing på leveranserna enligt avtal med Qualcomm. Det kan vara en liknande situation i år som gör att många inte fått klart sina toppmodeller, men det kan också vara så att Samsung blivit så dominerande att man avstår från att lansera vid samma tillfälle som Galaxy S9 för att inte drunkna i uppmärksamheten kring Samsung.