-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
-
PLUS
Oneplus Sverigechef berättar om Oneplus 15 och AI på svenska
-
PLUS
Krönika: Tunnkollaps – Motorola har 13 dagar på sig att lägga ner Edge 70
-
PLUS
Duell bästa vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Google Pixel 10 Pro Fold
-
PLUS
Krönika: Iphone Air kommer att floppa
-
PLUS
Nästa flaggskepp, T9, Lyca Mobile, vad är bildmotor och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Allt är relativt, storleken också
-
PLUS
Duell: Samsung Galaxy A17 mot Motorola Moto G56
-
PLUS
Krönika: Snabb mobil oavsett prestanda
-
PLUS
Intervju: Oppos Nordenchef om inträdet på svenska marknaden
Detta vet vi om telefonerna
Huawei lanserar P30-serien i slutet av mars
Huawei i Polen har av misstag råkat officiellt bekräfta Huawei P30 och när telefonserien släpps.
När det kommer till information som av misstag släpps i förtid verkar Huawei i Polen figurera rätt ofta. Vi har flera gånger sett hur telefoner gått ut till försäljning från Huawei i Polen dagar innan de ens lanserats, så vi är inte överraskade att det är just därifrån Huawei oavsiktligt bekräftar P30-serien.
Det är i ett pressmeddelande kring att Huawei anställer fler i Polen som man i förbifarten nämner "lanseringseventet för nästa mobil i P-serien i Paris i slutet av mars". Det är ungefär samma tid och plats som Huawei lanserade P20-serien för ett år sedan. Följer man samma mönster som de senaste åren kommer man att släppa en P30, en lite större P30 Plus eller Pro, och en P30 Lite som kommer att lanseras under mindre fanfar och inte nödvändigtvis vid samma event.
Läckta bilder på telefonerna visar en liten droppformad sensorpanel i skärmens överkant, som enligt uppgifterna ska vara av Oledtyp för både P30 och P30 Pro.
Optisk zoom
Det mest intressanta ryktet gäller kameran. Telefonen sägs få äkta optisk zoom i form av ett inbyggt rörligt objektiv som fungerar som ett slags periskop i telefonen. Oppo har tidigare visat upp en sådan mobilkamera, tillverkad av det israeliska företaget Corephotonics. Detta företag är enligt uppgift i färd med att köpas upp av Samsung, även om affären inte är offentliggjord. Oavsett visar detta för det första att själva idén med riktig optisk zoom i en mobilkamera är realistisk, och dessutom att flera stora mobiltillverkare är aktivt intresserade av den. Det gör det desto mer trovärdigt att även Huawei skulle ha en sådan kamera på gång.
