-
PLUS
Krönika: När AI behöver en ständig övervakare
-
PLUS
Långtidstest: Samsung Galaxy S25
-
PLUS
Krönika: När AI meckar med våra bilder utan att vi bett om det
-
PLUS
Allt du behöver veta om mobilens skärm
-
PLUS
Krönika: Tunnare telefoner som gör skillnad
-
PLUS
Specialtest: Dubbel batteritid med esim i Galaxy Watch 8 Classic
-
PLUS
Krönika: In i framtiden med en uråldrig mobil
-
PLUS
Samsung Galaxy S7 vs S25 – Så mycket har hänt på nio år
-
PLUS
Duell i tunnaste vikbara: Samsung Galaxy Z Fold 7 mot Honor Magic V3
-
PLUS
Krönika: Världens tunnaste mobiltelefon
Rent och snyggt
Inga utvecklarskal till Android Wear, auto eller TV

Google har satt upp restriktioner för hur tillverkare får modifiera nya Android-delarna.
Android Wear, Android Auto och Android TV är nya områden för operativsystemet och de kommer att vara en del av Android L när den versionen släpps senare i höst. Alla nya delar av systemet kommer däremot att se exakt likadana ut oavsett vem det är som tillverkat hårdvaran, det har Google sett till.
Olika typer av tillverkarskal, som HTC:s Sense, Samsungs Touchwiz och liknande, har fått mycket kritik under åren för att söla ner eventuella uppdateringar av Android eller helt enkelt för att söla ner enheterna som kör dem i allmänhet.
Av den anledningen är det skönt att höra att Google infört begränsningar i hur olika tillverkare får modifiera de nya delarna av Android. Google själva säger sig vilja ha enhetlighet mellan olika produkter och produktområden och därför ligger det restriktioner i hur mjukvaran får modifieras.
Tillverkare kan så klart lägga till sina egna appar och märka upp mjukvaran med företagsnamnet, men om någon trots allt hade hoppats på Touchwiz till en Samsung Galaxy Gear Live lär ni bli besvikna.