-
PLUS
Mobilredaktionen spådde 2025 – så rätt och fel hade vi
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 2): Mobiltillverkarnas framtidsutsikter
-
PLUS
Krönika: Konsumentverket får städa när 2g och 3g stänger ner
-
PLUS
Krönika: Det här behöver Samsung göra för att lyckas 2026
-
PLUS
Så länge håller en mobil, snabbladdningens effekt och mer – Mobil svarar
-
PLUS
Krönika: Tre mobilhändelser som blir mina höjdpunkter 2026
-
PLUS
Mobil förutsäger mobilåret 2026 (del 1)
-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
Skonsamt för ögonen
IOS 11 tycks få så kallad ”dark mode”
Apple har i all tysthet implementerat ett läge i Ios 11 som är bättre anpassat för användning i mörker.
Det finns redan idag ett läge i IOS som inverterar färgerna på skärmen. Den funktionen kan i viss mån användas när man vill ha en mer skonsam skärmupplevelse vid mörka förhållanden. Men funktionen är långt ifrån perfekt och kan givet sin enkelhet förstås generera en del konstiga färger, som i värsta fall gör det svårare eller rent av omöjligt att använda apparna.
Finns i betan
Apple slog inte på trumman för det nya mörkerläget i samband med sin WWDC-keynote, men flera utvecklare som nu installerat utvecklarbetan av IOS 11 vittnar om att en så kallad ”dark mode” gömmer sig i den. Det ska handla om en vidareutveckling av konceptet med inverterade färger, och det nya systemet ska enligt dem som prövat det fungera alldeles utmärkt. Bland annat så inverteras inte de färger som redan från början är mörka.
Gamla versionen kvar
Den som av någon anledning gillade den gamla versionen av färginverteringen kan glädjas åt att Apple låtit den vara kvar, åtminstone i utvecklarversionen av IOS 11. Huruvida den kommer att finnas i den slutgiltiga versionen av IOS 11 återstår förstås att se.