-
PLUS
Årets bästa produkter och viktigaste händelser – Mobil sammanfattar 2025
-
PLUS
Krönika: Okej, men hur agerar mobiloperatörerna i kaoset?
-
PLUS
Mobil svarar om telefonerna som blockeras i 2G- och 3G-nedstängningen
-
PLUS
PTS bär skulden när mobiler spärras med kort varsel
-
PLUS
Krönika: Bästa prylen jag någonsin köpt
-
PLUS
Nyheterna som gör mobilens batteri bättre
-
PLUS
Krönika: 7 års uppdateringar men laddkontakten är slut
-
PLUS
Duell: Vikbara Honor Magic V5 mot Samsung Galaxy Z Fold 7
-
PLUS
Krönika Apple Intelligence: Skrattretande
-
PLUS
Oppo om Hasselblad, europeisk expansion och hur de ska lyckas
Bättre trådlös laddning för Iphone
Iphone 15 kan få stöd för Qi2
Höstens kommande Iphone 15-modeller kan få bättre laddning tack vare den nya standarden.
Det är publikationen ChargerLab som går ut med informationen att Apples kommande iPhone 15- och iPhone 15 Pro-modeller kommer att stödja den nya trådlösa laddningsstandarden Qi2.
Qi2 är inte samma sak som Magsafe men är baserat på Apples Magsafe-standard. Enligt ChargerLab innebär det att Qi2-laddare sannolikt kommer att kunna ladda iPhone 15-modeller med upp till 15W, medan nuvarande Magsafe är begränsade till 7,5 W. Eftersom Qi2-laddare dessutom inte behöver använda Apples Magsafe-modul och inte behöver certifieras enligt Apples "Made for iPhone", kan det resultera i att Iphone 15-användare inte bara får tillgång till snabbare trådlösa laddning utan även billigare laddare.
Någonstans runt årsskiftet 2022/23 beräknas de första laddarna certifierade för den nya standarden för trådlös laddning Qi2, komma ut på marknaden.